gik|iewicz

e-mail Facebook szukaj

Nowy Macbook może działać przez 21 godzin z dala od gniazdka z prądem

Aby osiągnąć taki czas pracy wystarczy jeden gadżet – powerbank. Wszystko dzięki zastosowaniu w nowym, 12-calowym Macbooku uniwersalnego portu USB-C.


Dotychczas, wszystkie laptopy Apple, jak i większość urządzeń innych producentów do ładowania baterii wymagały osobnych portów zasilania. W momencie zastosowania nowego standardu, utraciliśmy ceniony MagSafe, ale zyskaliśmy zupełnie nową opcję podłączenia zasilania. Przy zastosowaniu kabla USB-C – USB 3.0 można podłączyć komputer do dowolnej ładowarki z wejściem USB. Dzięki temu, do ładowania Macbooka można użyć praktycznie każdego powerbanku.  Ten o słabej mocy będzie miał problem z ładowaniem, ale już mocniejszy, dotąd zarezerwowany dla naszych tabletów, może stać się świetnym uzupełnieniem nowego Macbooka (szybkość ładowania będzie wciąż zależna od możliwości powerbanku).

1

Test praktyczny

W teście wykorzystałem urządzenie Xiaomi 20000mAh. Najpierw rozładowałem Macbooka do 2%, a następnie podłączyłem go do powerbanku. Po kilku godzinach (ładowanie odbywa się sporo dłużej w porównaniu do dedykowanej ładowarki sieciowej) laptop naładował się do 99%. Następnie rozładowałem komputer ponownie do 2% i po raz drugi podłączyłem akumulator Xiaomi. Tym razem Macbook naładował się do 30% i w tym momencie ładowanie się zatrzymało – powerbank się rozładował. Tym sposobem udało się dodatkowo uzyskać około 130% podstawowej energii Macbooka. Oczywiście nie są to testy laboratoryjne, więc i wyniki nie mogą być reprezentatywne. Biorąc pod uwagę czas pracy komputera podawany przez Apple (9 godzin), można założyć że udało się uzyskać około 21h czasu pracy bez użycia ładowania z gniazdka. W rzeczywistości jednak wiem, że przy codziennym mieszanym użytkowaniu, Macbook wytrzymuje ok. 7 godzin bez ładowania. W związku z tym realny czas pracy bez dostępu do stacjonarnego prądu, może wynieść ok 16h. Moim zdaniem jest to zupełnie satysfakcjonujący rezultat.

Kilka ciekawostek:

  • Macbook 12 (2015)- waży 0,92 kg i teoretycznie umożliwia 9h pracy.
  • Macbook Air 13 – waży 1,35 kg i teoretycznie umożliwia 12h pracy.
  • Powerbank Xiaomi – 20000mAh waży 338g i teoretycznie umożliwia wydłużenie czasu pracy Macbooka o 12 godzin.

2

Oczywiście powerbank nie jest zawsze potrzebny, więc nie trzeba nosić ze sobą dodatkowych gramów. 7h ciągłej pracy to i tak niezły wynik przy tak małej masie i rozmiarze.