gik|iewicz

e-mail Facebook szukaj

Xiaomi Mi WiFi 3 vs Xiaomi Mi WiFi Mini. Który router wybrać? Szybkie porównanie

Jako nadworny informatyk w rodzinie, zostałem poproszony o zakup nowego routera dla rodziców. Od roku prywatnie używam routera Xiaomi Mi WiFi Mini i jestem z niego bardzo zadowolony, dlatego postanowiłem rozejrzeć się dla nich za produktem tej samej firmy. Wybór padł na Xiaomi Mi WiFi 3.


Ceny routerów Xiaomi

Oficjalnie routery firmy Xiaomi nie są jeszcze dostępne w Polsce (ABC Data już zapowiedziała najnowszy model, ale nie podała jeszcze ceny). Przy zakupie bezpośrednio z Chin kierowałem się głównie 2 czynnikami:

  • router musiał posiadać angielski firmware (obsługa routera działa zarówno przez aplikację na iOS i androida, jak i przez interfejs www w języku angielskim)
  • musiał być w dobrej, najlepiej promocyjnej cenie

Xiaomi Mi Wifi Mini kupiłem ponad rok temu na AliExpress za ok. 100 zł (koniec 2015r). W podobnej cenie szukałem go teraz dla rodziców (koniec 2016r), niestety bezskutecznie. Najtańsze modele z angielskim firmware były za co najmniej 120 zł. Swoją ciekawość skierowałem w stronę nieco lepszego modelu – Xiaomi Mi WiFi 3, który wraz z dosyć szybką wysyłką (czekałem nieco ponad tydzień) z Banggood kosztuje teraz ok. 150 zł (ok. 140 zł zwykła wysyłka).

Różnice i cechy wspólne

Oba routery działają na tym samym oprogramowaniu, do obu można podłączyć zewnętrzny dysk twardy na USB. Obsługują sieci w paśmie 2 GHz oraz 5 GHz. Posiadają dodatkową obsługę sieci dla gości. Mają 2 porty LAN i niestety słaby port WAN – tylko 100Mbs.

Główną widoczną różnicą w Mi WiFi 3 w stosunku do swojego mniejszego brata jest ilość anten. W droższym modelu są 4, a w tańszym 2. Czy większa ilość anten przekłada się na większą siłę sygnału? Z przykrością muszę napisać, że prawdopodobnie nie. Dlaczego prawdopodobnie? Nie przeprowadzałem wielokrotnie laboratoryjnych testów, a jedynie zapisałem swoje kilkugodzinne obserwacje w naturalnych domowych warunkach.

Tuż po pierwszym uruchomieniu Mi Wifi 3 i umiejscowieniu go tuż obok Mi Wifi Mini przeniosłem się z laptopem do innego pokoju, jakieś 15 metrów dalej. Od obu routerów dzieliły mnie 2 ściany i różne meble. Do sprawdzania siły sygnału posłużyłem się programem Wifi Explorer. Mi WiFi 3 przy pierwszym uruchomieniu tworzy dwie domyślne niezabezpieczone sieci, jedną w paśmie 2GHz, a drugą w paśmie 5GHz. Moje pierwsze wrażenie było pozytywne, obie sieci były o ok. 5% mocniejsze od moich aktualnie istniejących. Pasmo 2 GHz w tańszym routerze miało siłę sygnału ok. 56% a droższy model ok. 61%. Podobna sytuacja była w paśmie 5 GHz, moja aktualna sieć z Mi WiFi Mini miała siłę sygnału ok. 48% a Mi Wifi 3 ok. 53%. Wszystko wskazywało na to, że droższy model, dzięki dwóm dodatkowym antenom zyskuje średnio 5% mocy siły sygnału swojego mniejszego brata.

Tak pozytywnie nastawiony przystąpiłem do konfiguracji routera. Ustawiłem, zabezpieczenie WPA2, nadałem odpowiednie nazwy, wybrałem mniej tłoczne kanały, ustawiłem szerokość kanału 2GHz z 20 MHz na 40 MHz. W skrócie, ustawiłem go identycznie jak wersję Mini.

I tutaj niestety czar prysł….

Od tej pory, wszystkie mierzone wartości były niemal identyczne jak w wersji Mini. Nie zaobserwowałem żadnego przyrostu mocy sygnału. Może w innych warunkach faktycznie dwie dodatkowe anteny coś dają, niestety w moim przypadku tego nie zauważyłem.

Czy oznacza to że jest to zły router i nie warto do niego dopłacać? Nie, moim zdaniem jest to świetne urządzenie, bardzo stabilne i dające spore możliwości konfiguracji. Czy warto do niego dopłacić? To zależy od tego ile. 140 zł za router tej klasy o takich możliwościach (wersja dedykowana na europejski rynek, z europejską wtyczką), to i tak jest świetna cena. Jeżeli znajdziesz Mi Wifi mini za mniej niż 100 zł – bierz, w przeciwnym wypadku mając do wydania ok. 120 zł, chyba jednak lepiej dołożyć do Mi Wifi 3.

Jeżeli przeoczyłem coś, co posiada Mi Wifi 3, a czego nie posiada wersja Mini, dajcie proszę znać w komentarzach.